sobota , 25 Luty 2017
 ile kosztuje cellinea
Home - Balog - Rodzaje cellulitu
Rodzaje cellulitu

Rodzaje cellulitu

Cellulit jest jedną z najpowszechniejszych i jednocześnie najbardziej niepożądanych kobiecych przypadłości. Istnieją cztery odmiany tego schorzenia, z których każda jest jednakowo uciążliwa i stanowi duży problem dla kobiet na całym świecie.

Podział kliniczny cellulitu, oparty na różnej konsystencji skóry

  • Cellulit stały (twardy) – jego cechą charakterystyczną są ulokowane płasko w tkance podskórnej twarde zmiany, które mogą być bolesne. Skóra w miejscu występowania cellulitu twardego jest sucha i szorstka. Najczęściej pojawia się na udach, pośladkach i po wewnętrznej stronie kolan. Ten rodzaj cellulitu występuje głównie u kobiet poniżej 25 roku życia.
  • Cellulit wiotki – charakteryzuje się wiotką, mało elastyczną skórą w miejscach cellulitowych zmian. Pod skórą ujętą w fałdę, można wyczuć grudki i wgłębienia. Cellulit wiotki atakuje uda, ramiona, pośladki, brzuch, łydki. Przy tej postaci cellulitu widać wyraźną różnicę w masie ciała miejsc objętych i nieobjętych zmianami. W przeciwieństwie do cellulitu stałego, pojawiaj się najczęściej u kobiet po 40 roku życia.

Dowiedz się więcej o cellulicie:

Rodzaje cellulitu

  • Cellulit wodny (obrzękowy)przyczyną jego powstania jest woda gromadząca się w tkankach i powodująca obrzęki. Ten rodzaj cellulitu atakuje najpierw niższe partie ciała takie, jak kostki, łydki, kolana, a następnie uda i pośladki. W miejscach powstawania zmian, skóra jest miękka i daje się odkształcać. Kobiety dotknięte tym rodzajem cellulitu powinny jak najczęściej odciążać nogi i zrezygnować z chodzenia na wysokich obcasach. Jest to postać cellulitu uważana za najcięższą i wymagającą leczenia klinicznego. W walce z cellulitem wodnym, pomocne bywają drenaże limfatyczne wykonywane w gabinetach kosmetycznych.
  • Cellulit lipidowy – ten rodzaj cellulitu wywołany jest nieprawidłowym metabolizmem tkanki tłuszczowej. Charakteryzuje się występowaniem grudek umiejscowionych głęboko w tkance podskórnej (w głębszych warstwach skóry właściwej oraz poniżej tkanki łącznej). Zmiany obejmują duże obszary ciała. W walce z tym typem „pomarańczowej skórki” duże znacznie ma poprawa ukrwienia, którą najlepiej osiągnąć dzięki masażom.
  • Odmiana mieszana – jest najczęściej spotykaną formą cellulitu i charakteryzuje się występowaniem różnych rodzajów schorzenia w różnych miejscach u tego samego pacjenta.

About Natalia

Absolwentka Collegium Medicum im. L. Rydygiera w Bydgoszczy na kierunku dietetyka ze specjalizacją żywienie w sporcie. Instruktor rekreacji ruchowej, specjalność fitness. To co uwielbiam to pomagać ludziom, którzy nie radzą sobie z codziennymi problemami: dietą, cellulitem o nadwagą.